Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň, Vejprnická 56
Plzeňský region je oblastí se značnou koncentrací elektrotechnického průmyslu. SOU elektrotechnické má bohaté zkušenosti ve výuce maturitních a učebních oborů denního i dálkového studia se zaměřením na slaboproudou a silnoproudou elektrotechniku, automatizaci, telekomunikace a informační technologie.
Škola má ve Vejprnické ulici v Plzni-Skvrňanech k dispozici moderní školu, ubytovací a stravovací zařízení a rozsáhlý areál se sportovišti a odpočinkovými plochami.
Při výuce využíváme bohatých zkušeností získaných při spolupráci s Elektrotechnickým cechem plzeňského regionu, Západočeskou univerzitou, ČEZ a ostatními firmami. Ve výuce se zaměřujeme na propojení teorie s praxí díky moderně zařízeným odborným učebnám a zkušeností našich učitelů.
Studijní nabídka školy
Škola nabízí absolventům základních škol úplné střední odborné vzdělání ve studijních oborech zakončených maturitní zkouškou a střední odborné vzdělání v učebních oborech zakončených vyučením. Absolventům učebních oborů nabízí rozšiřující nástavbové studium, zakončené maturitní zkouškou.
Jedná se o následující formy, směry a zaměření studia:
Denní studium určené absolventům základních škol
Čtyřleté studijní obory zakončené maturitou včetně získání výučního listu
- Mechanik elektrotechnik – silnoproudá zařízení – studijní obor poskytuje teoretickou a praktickou přípravu zaměřenou na montáž, seřizování, opravy a zkoušení silnoproudých zařízení všeho druhu s řídicími, ovládacími, signalizačními, jisticími a elektronickými prvky, navíjení elektrických strojů a jejich zkoušení, údržba a opravy elektronických částí strojů a zařízení, opravy elektrických částí dopravních prostředků.
- Mechanik elektrotechnik – elektronická zařízení – teoretická i praktická výuka je zaměřená na činnosti spojené s návrhy, montáží, údržbou, oživováním, nastavováním, seřizováním, zkoušením, servisem a opravami elektronických systémů z oblasti automatizační, měřicí, regulační, výpočetní a organizační techniky, zabezpečovacích a požárních zařízení, spotřební elektroniky, přenosových zařízení, zdravotních přístrojů a dalších oborů pracujících s elektronickými zařízeními a přístroji.
- Mechanik elektrotechnik – informační technologie – obor se širokým základem a specializací ve vyšších ročnících. Žáci se učí navrhovat, zapojovat a sestavovat jednoduché elektrické a elektronické obvody, pracovat s aplikačním programovým vybavením, provádět diagnostické práce na elektronických zařízeních a přístrojích, provádět elektrotechnická měření a vyhodnocovat naměřené výsledky. Bude mít možnost se podílet na návrhu, realizaci a administraci počítačové sítě (spolupráce s vlastní lokální Cisco akademií). V rámci této sítě pak bude mít možnost programovat a vyvíjet uživatelská, databázová a webová řešení.
- Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení – interdisciplinární obor. Absolvent je připraven pro výkon technických činností v oblasti instalatérských a elektrotechnických rozvodů a zařízení, případně jako vedoucí technický pracovník, nebo se může uplatnit v samostatném podnikání.
Čtyřleté studijní obory zakončené maturitou
- Telekomunikace – internet věcí, chytrá domácnost – žáci jsou schopni provádět návrhy a projektové dokumentace počítačových a telefonních sítí, diagnostikovat a odstranit závady, návrhy, projektovou dokumentaci a montáž elektronického zabezpečení obytných budov. Zavádění a využívání 5G síti v rámci průmyslu 4.0. Připravuje žáky na navrhování a realizování obvodových řešení pomocí internetu věcí (dále jen „IoT“) zařízení a koncových senzorů. Jsou schopni volit vyvážená řešení s ohledem na jejich funkci, parametry a vhodnost pro předpokládané použití, sestavit a oživovat elektronické obvody s využitím platforem na bázi mikrokontrolérů (např. ATmega), orientovat se v problematice senzorů fyzikálních veličin, navrhovat komunikační platformu pro spojení IoT zařízení se sítí, orientovat se a dokázat použít sortiment komponentů využívaných pro chytrý dům (chytré osvětlení, chytrá zásuvka, chytré vypínače na měření spotřeby elektrické energie, …).
- Informační technologie – Informační technologie v komerční praxi – připravuje žáky pro činnost odborníků v oblasti informačních technologií. Samozřejmostí je precizní zvládnutí práce s daty a texty. Důraz je kladen na samostatnost a efektivitu. Pro kvalifikované vykonávání uvedených činností získává absolvent studiem široký odborný profil s dostatečnou adaptací, logickým myšlením a schopností aplikovat vědomosti při řešení problémů samostatně i v týmu. Je motivován soustavně se vzdělávat, trvale se zajímat o vývoj ve svém oboru studiem odborné literatury, používat racionální metody práce a důležité manažerské dovednosti. Odbornou praxí a dalším studiem si může dále zvyšovat kvalifikaci. Je dobře připraven na vysokoškolské studium. Po absolvování bude mít student možnost uplatnit se jako technik IT, pracovník uživatelské podpory, správce aplikací, obchodník s prostředky IT, technicko-administrativní pracovník, administrativní manažer, manažer IT aj.
Tříleté učební obory zakončené závěrečnou zkouškou
- Elektrikář – teoretická i praktická příprava na společné činnosti veškerých elektrotechnických povolání v prvních dvou ročnících, ve třetím ročníku zaměření na slaboproudou elektrotechniku. Po vykonání závěrečné zkoušky získá absolvent kvalifikaci pro výkon dělnického povolání – např. provozní elektrikář, elektromechanik, mechanik měřicích a regulačních zařízení, chladírenský mechanik.
- Elektromechanik pro zařízení a přístroje – učební obor poskytuje teoretickou i praktickou přípravu pro práce spojené s výrobou, montáží, opravami a údržbou elektronických výrobků a zařízení. Diferencovaná příprava s bloky učiva pro spotřební elektroniku, automatizační techniku a měřicí a regulační techniku, chladírenskou a klimatizační techniku, výtahy a zdvíhací zařízení, vážící zařízení, elektrospotřebiče pro domácnost, elektrická zařízení kolejových vozidel atp.
- Elektrikář silnoproud – teoretická i praktická příprava na společné činnosti veškerých elektrotechnických povolání v prvních dvou ročnících, ve třetím ročníku zaměření na silnoproudou elektrotechniku. Po vykonání závěrečné zkoušky získá absolvent kvalifikaci pro výkon dělnického povolání – např. provozní elektrikář, elektromechanik, mechanik měřicích a regulačních zařízení, elektromontér, vahař, montér výtahů, chladírenský mechanik.
Nástavbové studium určené absolventům učebních oborů
- Provozní elektrotechnika – denní i dálkové studium určené pro absolventy elektrotechnických oborů.
- Provozní technika – dálkové studium určené pro absolventy strojních oborů.
Bližší informace rádi poskytneme na níže uvedených kontaktech nebo při osobní návštěvě naší školy.
Vejprnická 56, Plzeňtel.: 377 308 103weiszova@souepl.czwww.souepl.cz