Zavřít

Střední průmyslová škola zeměměřická a Geografické gymnázium PrahaObor: GymnáziumOborová skupina: Gymnázia čtyřletá

Obor, zaměření, kód oboru KKOV Ukončení
studia
Přijmou
2024/25
Přihl./přij.
2023/24
Přijímací
zkoušky
PLP OZP
Gymnázium 79-41-K/41 Maturitní zkouška 4 roky 30 164/59 ČJ, M NE NE

Charakteristika oboru

Učební plán je sestaven tak, aby se žáci vzdělávali ve všech předmětech všeobecného gymnaziálního vzdělání: český jazyk, dva cizí jazyky (ANJ + NEJ/ŠPJ), matematika, biologie, chemie, fyzika, laboratorní cvičení, dějepis, základy společenských věd, informatika či tělesná, hudební a výtvarná výchova. Dále je kladen důraz na předměty, které jsou typické pro geografické vědy: – po celé čtyři roky je do učebního plánu zařazen předmět geografie, v rámci kterého poznají žáci všechny sféry fyzické geografie (atmosféra, hydrosféra, pedosféra, biosféra), sociální geografie (obyvatelstvo, sídla, doprava, kultura, cestovní ruch), regionální geografii Česka a světa, demografii; – aby měli žáci možnost si získané znalosti ověřit v praxi, od druhého ročníku je zařazen předmět praktická geografie, ve kterém jsou prováděna různá měření, vlastní výzkumy či realizovány jednodenní i vícedenní exkurze; – dále jsou v učebním plánu specializované předměty jako kartografie, ekologie, GIS (geografické informační systémy) či dálkový průzkum Země; – ve vyšších ročnících mají žáci možnost výběru volitelných seminářů; – v posledním ročníku si žáci v rámci předmětu maturitní projekt vybírají z libovolné geografické disciplíny téma závěrečné práce, kterou zpracovávají pod vedením vyučujících či externích odborníků. Geografické gymnázium vzniklo díky spolupráci SPŠ zeměměřické, Sekce geografie Přírodovědecké fakulty UK a České geografické společnosti. Škola je také "domovem" části organizačního týmu Zeměpisné olympiády. Díky této spolupráci s odbornými a univerzitními pracovišti jsou v rámci ŠVP Geografického gymnázia reflektovány aktuální a moderní geografické trendy, výuka je zajišťována kvalitními odborníky, je doplněna terénními cvičeními a exkurzemi do různorodých institucí.

Uplatnění absolventů v praxi

Absolventi jsou plně připraveni pro studium geografie, kartografie či příbuzných nebo i zcela odlišných oborů na českých vysokých školách. Pokud absolvent nebude pokračovat v dalším studiu, může ve svém budoucím zaměstnání vykonávat různé činnosti provozního, administrativního i terénního charakteru na pozicích vyžadujících úplné střední vzdělání s maturitou ve veřejném sektoru, komerčních firmách i neziskových organizacích. Příklady profesí: terénní či administrativní pracovník, kartograf, pracovník v geoinformatických firmách, pracovník v oblasti ochrany přírody a krajiny apod.

Přijímací řízení

K přijetí ke studiu je nutné vykonat jednotnou přijímací zkoušku z českého jazyka a matematiky. Kritéria přijímacího řízení jsou zveřejněna na webových stránkách školy. Na přihlášce ke studiu není nutné doložit potvrzení lékaře o zdravotní způsobilosti ke studiu oboru.

Praxe/odborný výcvik

V průběhu studia absolvují žáci i praktická cvičení z geografie, která se uskutečňují ve dvouhodinovém bloku každý týden, projekty jsou pak realizovány mimo školu v různých lokalitách či na odborných fakultních pracovištích.

Možnosti dalšího vzdělávání

Rozvoj kompetencí získaných během gymnaziálního studia předpokládá vzdělávání na vysokých školách, především na přírodovědeckých nebo stavebních fakultách vysokých škol, např. se studijním oborem Geodézie a kartografie, ale i na oborech jiného zaměření. Absolventi gymnázia mají předpoklady pro přizpůsobení se nově vznikajícím požadavkům na trhu práce a pro případné uplatnění v zahraničí.

Zobrazit více

Statistiky přijímacího řízení

Počet volných míst Počet přihlášených
2023 30 164
2022 30 564
2021 30 246
2020 30

Výsledky jednotné přijímací zkoušky (za celou oborovou skupinu v rámci školy)

Průměr percentilového umístění
Český jazyk
2023 73,3
2022 75,6
2021 56,4
Matematika
2023 76,9
2022 85,1
2021 69,8
Střední průmyslová škola zeměměřická a Geografické gymnázium Praha