Zavřít

Střední škola polytechnická Brno, Jílová, příspěvková organizaceObor: Malíř a lakýrník

Obor, zaměření, kód oboru KKOV Ukončení
studia
Přijmou
2024/25
Přihl./přij.
2023/24
Přijímací
zkoušky
PLP OZP
Malíř a lakýrník 39-41-H/01 Výuční list 3 roky 24 24/18 ANO NE

Charakteristika oboru

Obsah studia tvoří odborné učivo, které je rozvrženo do skupiny povinných předmětů a je závazné pro všechny žáky. Struktura vzdělávacího programu je vyjádřena učebním plánem. Malba interiérů provází celý kulturní vývoj lidstva. Už roku 1348 na popud Karla IV. vznikl cech malířů. Rychlým rozvojem výroby materiálů, a tím i nových technik, se rozšiřuje možnost povrchové úpravy stavebních konstrukcí, nátěrů a nástřiků. Není bezpodmínečně nutné, aby adept malířského řemesla měl umělecké nadání. Měl by však mít cit pro barevný soulad a základní představy o dobrém vkusu. Učební obor malíř a lakýrník zahrnuje veškeré druhy výmalby bytových, společenských, průmyslových a dalších objektů, včetně všech základních technik jako jsou nátěry, válečkování, linkování, šablonování, zhotovení obkladových a plastických nátěrů, tapetování, základní lakýrnické práce na dveřích, oknech a kovových konstrukcích včetně odstranění původního nátěru. Neoddělitelnou součástí výuky je problematika bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, požární ochrany a hygieny práce. Malíř je schopný aplikovat malby a nátěry na různé povrchy, a to jak v interiérech, tak i exteriérech. Náplni práce má hodnocení a kontrolu povrchů z pohledu vlhkosti, vad a čistoty s následným doporučením vhodné malby či nátěru. Určuje vhodný pracovní a technologický postup, včetně přípravy povrchu na malbu. Nanášené barvy a nátěry kombinuje tak, aby vytvořily líbivé barevné kombinace a efekty. Cílem výuky je schopnost žáků samostatně řešit problémové úkoly, provádět jednoduché výpočty malovaných a natíraných ploch, správné zacházení a hospodaření se surovinami a materiály.

Uplatnění absolventů v praxi

Tříletý učební obor malíř je zakončen závěrečnou učňovskou zkouškou a tím vede k získání výučního listu v oboru. Absolvent se naučí číst stavební výkresy, stanovit potřebné množství materiálů, používat profesionální nářadí a volit správné technologické postupy. Umí zhotovit a připravit podklad, aplikovat různé druhy materiálů a zvládá nejrůznější dekorativní techniky. Po absolvování příslušné praxe může samostatně podnikat v oboru.

Přijímací řízení

K přihlášce ke vzdělávání je nutné doložit lékařský posudek od registrujícího lékaře uchazeče pro daný obor. Kritéria přijímacího řízení jsou zveřejněna na webových stránkách školy.

Praxe/odborný výcvik

Žáci konají odborný výcvik ve všech ročnících studia, a to jak ve školních dílnách, tak na pracovištích zaměstnavatelů. Ve druhém a třetím ročníku si mohou zajistit, na základě smlouvy, odbornou praxi přímo u firem a tím si připravit pozici pro budoucí zaměstnání.

Podpora studentů/stipendia

Studenti s výborným prospěchem mohou získat stipendium ze Sdružení rodičů.

Možnosti dalšího vzdělávání

Po získání výučního listu oboru malíř a lakýrník, mohou pokračovat ve zkráceném jednoletém studiu oborů zedník, podlahář, montér suchých staveb, instalatér apod. a tím získat další výuční list. Další možností je nástavbové studium zakončené maturitní zkouškou. Někteří žáci, po úspěšném absolvování nástavbového studia, pokračovali ve vysokoškolském studiu různého zaměření.

Zobrazit více

Statistiky přijímacího řízení

Počet volných míst Počet přihlášených
2023 24 24
2022 24 15
2021 24 17
2020 24 26
Střední škola polytechnická Brno, Jílová, příspěvková organizace