Dlouhé prázdniny plné surfování, focení klokanů a přátelení s pohodovými Australany. I tak může vypadat studium angličtiny. Austrálii navštíví každý rok 180 tisíc studentů, z České a Slovenské republiky se vydává k protinožcům každoročně okolo 1800 studentů.

Studium

Odborné kurzy v Austrálii odpovídají zhruba vyšší odborné škole u nás. Levnější kurzy se pohybují v cenové relaci do 4000 AUD za rok. Nevýhodou těchto škol je zejména vyšší počet zahraničních studentů, výhodou naopak přizpůsobení se požadavkům zahraničních studentů z hlediska docházky (ranní/odpolední/večerní). Druhou kategorií kurzů jsou ty v cenové hladině okolo 9000 AUD za rok. Jedná se o kurzy s denní docházkou a také vyšší kvalitou výuky. Nejznámější a nejrozšířenější jsou kurzy TAFE. Rozsah oborů a kurzů je zde široký.
Austrálie má v současnosti 39 univerzit, z toho pouze dvě soukromé. Roční školné vychází na 8000 až 16000 AUD. Na australské univerzity se nedělají přijímací zkoušky, stačí prokázat středoškolské vzdělání a dostatečné jazykové schopnosti (IELTS 5.5–6.5).
Student může v Austrálii například pokračovat v inženýrském studiu, pokud v ČR dokončil bakalářské vzdělání, nebo dokonce zažádat o uznání předmětů, které již prokazatelně vystudoval v ČR.

Práce

Austrálie je oblíbenou destinací českých studentů také kvůli možnosti legální práce. Spolu se studentským vízem získáte totiž pracovní povolení s omezením na 20 hodin práce týdně. Toto omezení neplatí v době oficiálních školních prázdnin. Typickou prací je roznášení letáků, práce v restauracích, rozvážení pizzy, uklízení kanceláří, stěhování, práce na stavbách a podobně. Průměrný studentský výdělek se pohybuje okolo 150 až 350 AUD týdně. Student, který má dobrou znalost angličtiny a studuje odborný kurz s flexibilní docházkou, si může vydělat i více. Nabízí se také zajímavá možnost – zkusit podnikat na vlastní pěst. Řada studentů si vyřídí australský živnostenský list – tzv. ABN (Australian Business Number) – a podniká např. v úklidových službách, zřizuje si security licence pro hlídání hotelů apod. Internship je praxe pro studenty nebo absolventy ve věku od 18–30 let, kteří chtějí získat praktické zkušenosti ve vystudovaném oboru. Délka internshipu je maximálně 12 měsíců a praxe je většinou neplacená.


Úvod Práce a studium na vysoké škole: Evropa, USA, Austrálie, Nový Zéland
Jazykové kurzy v zahraničí Pomohou vám agentury...
Evropská informační síť pro mládež
Do Evropy na zkušenou?
Obraťte se na Eurodesk!
Informace o práci, studiu a dobrovolnictví v zahraničí
www.eurodesk.cz
Komise J. W. Fulbrighta
poradenství ke studiu v USA

Dům zahraniční spolupráce

CEEPUS
středoevropský výměnných program